Већ трећу годину УНИЦЕФ на глобалном нивоу обележава месец родитељства, а ове године је циљ подизање свести о важности очувања менталног здравља и снаге родитеља или старатеља. Тим поводом ће кроз низ активности бити скренута пажња јавности на подједнаку важност потреба и родитеља и детета.

Foto: Pixabay

Да би родитељ могао да обезбеди најбољи почетак живота за своје дете, потребно је да мисли и о својој добробити и менталном здрављу. Услед актуелне пандемије, родитељи се све више боре са узнемиреношћу, забринутошћу или депресијом, па родитељство може да представља изазов.

Више од половине деце узраста од 2 до 4 године нема подршку очева у игрању и учењу, а иако се 90 одсто родитеља у Србији слаже да физичку казну није потребно примењивати, још увек свако треће дете узраста од 3 до 4 године трпи физичко кажњавање. Поред овога, подаци УНИЦЕФ-а из 2019. године говоре како у домаћинствима која живе у сиромаштву тек половина деце до 5 година има 3 или више књига у поређењу са чак 90 одсто деце која имају ове прилике у богатијим слојевима друштва. Такође, 60.000 мале деце у Србији суочава се са развојним ризицима и потешкоћама те је њиховим породицама потребна додатна подршка.

Месец родитељства, који се ове године реализује у Србији кроз пројекат који заједно спроводе УНИЦЕФ, Влада Републике Србије и ЛЕГО фондација, обележиће се бројним активностима. Локалне самоуправе Палилула (Београд), Нови Сад, Бор, Врање, Крагујевац и Нови Пазар тренутно се оснажују да као модел центри добрих пракси подрже стандардизовање програма подршке родитељству у Србији. На тај начин ће, кроз призму рада на очувању емоционалне добробити родитеља, заједно са УНИЦЕФ-ом осветлити прва искуства унапређене интерсекторске подршке родитељству и раном развоју деце.

УНИЦЕФ и ЛЕГО фондација заједно улажу напоре да родитељи и старатељи искористе и моћ игре како би деца имала најбољи могући почетак живота. Подршка родитељима у периоду раног детињства њихове деце је релевантна и ефикасна стратегија за смањивање социјалних неједнакости, насиља над децом и одрживи развој. Утврђивање подстицајних родитељских пракси у сваком друштву је не само приоритет, већ и једно од најисплативијих улагања у одрживи развој друштва који остварује висок повраћај уложеног, уколико се деси у првим годинама живота детета, док је прозор неизмерних развојних могућности отворен.

Извор: unicef.org