U okviru manifestacije „Muzeji za 10“, 14. maja je održana Evropska noć muzeja u Narodnom muzeju Požarevac.  

Foto: Narodni muzej Požarevac

Главна зграда музеја

Изложба: Препознај ме по мирису: бочице за парфеме из Виминацијума

Изложба је представила кратку историју парфема, са акцентом на технолошке аспекте Грчке и Рима. Римска култура је илустрована бочицама за парфеме из Виминациума, метрополе римске провинције Горње Мезије, а потом  и Прве Мезије (Moesia Superior/ Moesia Prima). Публика се упознала са бочицама из виминацијумске збирке Народног музеја, могла да види систем за дестилацију и пропрати видео садржај о мирисима из Римског цартсва.

Аутори изложбе: музејски саветник-археолог Драгана Спасић-Ђурић, Народни музеј Пожаревац и mr. ph. spec. Мр. пх. Спец. фарм. технологије, Јелена Трифуновић, Апотека Пожаревац

Сарадници: виши кустос-археолог Оливера Миловић и музејски документариста Маја Шега

Гост: Ана Ђуричић „Ђуроплов“

Foto: Narodni muzej Požarevac

Мала галерија Народног музеја

Изложба: Од меда до чоколаде

Савременим приступом преко неконвенционалног садржаја публици су преко чоколаде као медија приближени одређени музејски експонати, од далеке праисторије до модерне епохе. Изложба је привукла велики број посетилаца од најмлађих до најстаријих који су имали прилике да се фотографишу са куварском опремом, у амбијенту кафића или уз предимензионирано парче торте.

Аутори изложбе: виши кустос-археолог Оливера Миловић, музејски документариста Маја Шега, музејски документариста Верица Митровић и препаратор Јелена Арсенијевић.

Foto: GSU

Галерија спомен-збирке Миодрага Марковића

Изложба дечјих радова: Мали салон

Дечији радови настали на ликовним радионицама одржаним у Легату Миодрага Марковића „Модерна уметност виђена очима деце“ из 2015, „Види старо, доцртај ново“ из 2017. и „Направићу ти рам, лепа слико“ из 2020. године нашли су  место поред дела реномираних уметника који припадају генерацији између два светска рата са сталне музејске поставке, према којима су деца стварала своје цртеже, рамове и слике.

Аутори изложбе: виши кустос-историчар уметности Марина Радосављевић и кустос-историчар уметности Биљана Милосављевић-Пићурић.

Foto: Narodni muzej Požarevac

Галерија савремене уметности

Изложба: Цртежи и слике Милене Чорбић „И би светлост“

У Галерији савремене уметности могла су се видети дела пожаревачке уметнице која је више година стварала у Канади – у њих је уметница уградила своје огромно искуство традиционалних сликарских техника са постмодерним елементима утискујући сопствени стил читљив као метафорички реализам у коме се спајају мисаоност и лепота у надстварној равни.

Организарор изложбе: виши кустос-историчар уметности Марина Радосављевић

Foto: Narodni muzej Požarevac

Етно парк Тулба

Изложба: Грађански идентитет Пожаревца

На изложби су представљене мање амбијенталне целине које осликавају грђански идентитет Пожаревца са краја 19. и почетка 20. века – намештај, документарна грађа, лични предмети и фотографије потомака Јована Јеличића, Михајла Миладиновића и породице Димитријевић. Изложба је део нове сталне поставке Етно парка Тулба.

Аутор изложбе: музејски саветник-етнолог Даница Ђокић

Foto: Narodni muzej Požarevac

Шатор Пожаревачког мира

Презентација: Симболи са медаља из колекције о Пожаревачком миру

На постојећој изложби посвећеној Пожаревачком миру закљученом 1718. године дата су објашњења симболичних представа које се налазе на аверсу и реверсу медаља, а која говоре о победи и надмоћи Аустрије над Турском. У Народном Музеју у Пожаревцу се налази 11 медаља са античким и библијским мотивима, 7 различитих и 4 дупликата. Изложбу ће пратити видео презентација посвећена симболима који се налазе на аверсу и реверсу медаља.

Аутор презентације: кустос-историчар Милорад Ђорђевић

Foto: Narodni muzej Požarevac

 Кућа Добрњчевих

Наступ: Дечји хор „Љиљани“ и Бенд Економско-трговинске школе

Музички наступ дечијег хора „Љиљани“ и Бенда Економско-трговинске школе из Пожаревца био је одржан у дворишту Куће Добрњчевих. Такође, овом приликом најављен је пројекат „Браничево од Пожаревачког мира до Првог светског рата“ за чију реализацију су добијена средства у вредности од 700.000 динара од стране Министарства културе и информисања на  конкурсу у оквиру области културног наслеђа за 2022. годину.

Организатори: кустос-историчар Милорад Ђорђевић и организатор туристичке делатности Јелена Миленковић

 

Izvor: Narodni muzej Požarevac