Ljudima koji ostaju kod kuće u izolaciji, treba vreme ispuniti kvalitetnim sadržajima koji mogu biti najbolji lek protiv anksioznosti. Ovu potrebu mogu zadovoljiti gledajući televiziju, surfovati po internetu, pratiti „Jutjub“ kanale sa snimcima koncerata, predstava, filmova i ostalih sadržaja.
Praćenje vesti pomalo potpiruje osećaj teskobe i panike. Stručnjaci kažu da informacije treba dozirati u meri u kojoj bi ipak ostali dovoljno upućeni.
Boravak u kući i višak slobodnog vremena može biti i prilika za povratak nekim starim, dobrim navikama, kao što su čitanje knjige i slušanje muzike.
Ne tako davno, u doba bez mobilnih telefona i interneta, svoje slobodno vreme mnogi su provodili igrajući se Zanimljive geografije. Zanimljiva geografija je odlična igra za decu ili porodično druženje na kvalitetan i produktivan način.
Za one koji su zaboravili, evo prilike da se podsete pravila i bodovanja:
Igra se sastoji u tome što se na papir nacrta tabela, sa najmanje osam ili više kolona za upisivanje sledećih pojmova:
1. Država
2. Grad
3. Jezero
4. Planina
5. Reka
6. Životinja
7. Biljka
8. More
9. Predmet
Zatim se zada početno slovo recimo A, i u kolone se upisuje na primer:
1. Austrija
2. Aranđelovac
3. Aralsko jezero
4. Avala
5. Amazon
6. Antilopa
7. Ananas
8. Arapsko more
9. Ašov
Učesnik koji bi prvi završio, zadavao je sledeće slovo. Moguće je i ne zadavati slova, već ići po azbuci ili abecedi, a za svaki tačan pojam se dobija neki poen, i iz ovog bi nastao pravi mali kviz.
U zavisnosti od broja igrača pre početka igre se određuje bodovanje. Za svako polje ukoliko imate unikatan odgovor treba da bude više poena u odnosu na odgovor ukoliko više igrača ima isto rešenje.
Primer bodovanja – 3 igrača
Za jedno polje (na primer grad):
0 bodova – ukoliko nemate rešenje (niste se setili ni jednog grada na zadato slovo)
1 bod – sva tri igrača imaju isto rešenje
5 bodova – dva igrača koja imaju isto rešenje
10 bodova – imate unikatno rešenje (ni jedan igrač nema vaše rešenje)
Ovo je bio jedan od načina da se nauče bar nazivi nekih geografskih pojmova, a ujedno i da se proveri znanje u druženju.
Najvažnije je da za vreme izolacije sačuvate prisebnost ali i dobro raspoloženje.
Autor: RTV „Biser“
Foto: Pixabay