Turistička organizacija opštine Veliko Gradište u saradnji sa Turističkom organizacijom Srbije, u njihovim prostorijama u Čika Ljubinoj ulici u Beogradu, u sredu 22.decembra, organizovala je izvanrednu promociju nove knjige o prošlosti Srbije „Ram – kapija Balkana“ autora Dragana Milenkovića.

Foto: facebook.com/TuristickaGradiste

Dragan Milenković, rodjen u Velikom Gradištu, završio je filološki fakultet. Bio je dugogodišnji novinir Tanjuga, naš višegodišnji dopisnik iz Japana. Publicista, neka od njegovih najpoznatijih dela su: Pucanj u srce imperije, Japan za početnike, Šunga i Teniserka i samuraj. Najnovije delo „Ram – kapija Balkana“ na 320 strana, kroz blizu 400 ilustracija, uz mnoštvo istorijskih dokumeneta priča neobičnu priču o toku vekova pored Dunava. Čudesne sudbine i uzbudljivi dogadjaji, istorijske ličnosti ali i potpuno nove činjenice pojavljuju se u knjizi koja govori o malom mestu na Dunavu u predvorju Đerdapa. Kroz Ram je prošlo 9 Rimskih imperatora, na njegovoj obali car Trajan sagradio je pontonski most preko Dunava i krenuo u osvajanje Dakjije, ovde je Sveti Sava prešao Dunav da spase Srbiju od napada Mađara, tu je Bajazit II sagradio moćnu tvrđavu a Karađordje je sa alasima premostio reku na svom povratku iz Rusije. Ispod srednjovekovne tvrđave vodile su se mnoge bitke, Dunav su prelazile lepotice iz harema, diplomate, špijuni, opasni janičari i Srpski junaci.
Promociju je otvorila gospođa Vesna Zlatić, pomoćnica direktora Turističke organizacije Srbije. Ona je izrazila svoje oduševljenje knjigom, i istakla je činjenicu da kroz njene stranice čitaoc može da sazna mnogo novih činjenica o istoriji kako ovog kraja, tako i celog Donjeg Podunavlja, i da je ova činjenica doprinela tome, da Turistička organizacija Srbije, kao i veliki broj medijskih kuća, prepoznaju značaj ovog dela i organizuju ovaj vid promocije.
V.d. direktorka Turističke organizacije opštine Veliko Gradište Branislavka Veličković govorila je o turističkim potencijalima Rama, kao i o valorizaciji planova i razvoja promotivnih aktivnosti na tvrđavi. Takođe, istakla je važnost ovog dela kao čuvara i svedoka prohujalih vekova, ali i njegovu ulogu u promociji kako Rama tako i cele opštine Veliko Gradište.
Istoričar Nebojša Damnjanović, kustos muzeja istorije Srbije, često je letnje odmore provodio u Ramu. Kroz svoje izlaganje povezao je događaje iz ovog dela sa istorijskim tokovima koji su se dešavali na teritoriji cele Srbije.
Arheolog narodnog muzeja u Požarevcu, gospodin Dragan Jacanović, možda je i najveći poznavalac istorije Rama, svoja istraživanja u atarima ovog sela, na lokalitetu „Lederata“ započeo je još osamdesetih godina prošlog veka, a tokom restauracije tvrđave u potpunosti je izvodio i pratio sva nalazišta na ovoj srednjovekovnoj lepotici. U svom izlaganju preneo je svoja iskustva o istorijskom bogatstvu koje se nalazi na i ispod površine zemlje u Ramu, kao i o eksponatima koji su izloženi u muzejskoj postavci kraj tvrđave.
Autor knjige, gospodin Dragan Milenković govorio je o iskušenjima sa kojima se suočavao tokom pisanja ovog dela, o detaljnom istraživanju svakog podatka do koga je dolazio, kao i o nekim činjenicama koje još nisu potpuno rasvetljene i koje još uvek drže njegovu pažnju, tako da postoji realna mogućnost da u vremenu koje dolazi napiše još jedno delo vezano za ovaj interesantan prostor.
Veliko interesovanje vladalo je među medijskim kućama , a među posetiocima prezentacije našao se i naš poznati književnik Matija Bećković, koji je ove godine bio gost Ramske tvrđave, na poznatoj pesničkoj smotri „Ramski sutoni“.
Izvor: TO Veliko Gradište