У Србији је у јуну, у односу на претходни месец, дошло до поскупљења транспорта, ресторана, хотела, намештаја, електричне енергије. До раста цена дошло је и у групи рекреација и култура, наводи се у извештају Републичког завода за статистику.

Foto: RTV Biser

Цене производа и услуга личне потрошње у јуну 2021. године, у односу на мај 2021. године, у просеку су повећане за 0,3 одсто.

Потрошачке цене у јуну 2021. године, у поређењу са истим месецом претходне године, повећане су за 3,3 одсто, док су у поређењу са децембром 2020. године повећане у просеку за 3,5 одсто.

У групи рекреација и култура цене су повећане за 2,2 одсто, цене транспорта веће су за 0,7 одсто, а ресторана и хотела 0,6 одсто. Намештај, покућство и текуће одржавање стана скупљи су 0,5 одсто.

Цене из групације стан, вода, електрична енергија, гас и друга горива и Образовање веће су за 0,1 одсто.

Цене из групе Здравство веће су за 0,3 одсто, док су алкохолна пића и дуван и Одећа и обућа поскупели за 0,2 одсто.

Пад цена је забележен у групи Комуникације и то 0,1 одсто.

НБС: Инфлација у складу са очекивањима
Према подацима Републичког завода за статистику, међугодишња инфлација је у јуну успорила у односу на мај и износила је 3,3 одсто, што је у складу са очекивањима Народне банке Србије.

У односу на мај, у јуну су највише поскупели туристички пакет-аранжмани и нафтни деривати, док су, у складу са сезонски уобичајеним кретањем, забележене ниже цене свежег поврћа, наводи се на сајту НБС.

Како наводи НБС, базна инфлација, индекс потрошачких цена по искључењу хране, енергије, алкохола и цигарета, наставила је стабилно кретање и у јуну је износила 2,0 одсто међугодишње, што је непромењено у односу на мај.

Према централној пројекцији Народне банке Србије, међугодишња инфлација ће и у наредном периоду наставити да се креће у границама циља од 3 одсто ± 1,5 процентних поена.