Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će 22. septembra penzionerima biti isplaćeno 50 evra pomoći države.

Foto: Pixabay

Mali je kazao da će u novembru svi građani dobiti po 30 evra, u decembru još po 20, dok će početkom naredne godine penzionerima biti isplaćeno još 20 hiljada dinara.

„Svako obećanje koje smo dali, ispunili smo u dan i dinar“, kaže Mali.

Govoreći o minimalnoj zaradi, ministar je istakao da od 2017. godine, kada je završena fiskalna konsolidacija, minimalac raste tri puta brže nego što raste BDP. Objašnjava da su razgovori o minimalnoj zaradi deo kontinuiranog procesa i da je vrlo važno što je socijalni dijalog uspostavljen, kao i da se Vlada Srbije trudi da uspostavi balans i da sve strane budu zadovoljne.

„Mi smo juče imali sastanak SES-a i brojke pokazuju da idemo napred. Mi smo izašli sa predlogom da minimalna zarada bude 35.012 dinara, odnosno da prvi put u istoriji pređemo tih 35 hiljada. To je povećanje od 9,4 odsto. I to u vreme ekonomske krize izazvane pandemijom koronavirusa. Podsetiću vas da od 2017. godine minimalna zarada u Srbiji raste tri puta brže nego rast BDP-a. Od 2017. minimalna zarada porasla je 52 odsto, a BDP 17,3 odsto, dok je cena minimalne potrošačka korpa porasla oko deset odsto“, istakao je Mali.

Minimalna zarada raste pet puta brže od minimalne potrošačke korpe, kaže Mali i dodaje da minimalac trenutno pokriva 81,5 odsto potrošačke korpe. Ističe da je minimalna zarada glavni pokretač i da utiče na prosečnu zaradu u Srbiji i da se Vlada zalaže da dostigne minimalnu potrošačku korpu.

„Po projekcijama, 2023. godine treba da budu izjednačene minimalna potrošačka korpa i minimalna zarada. Mi ćemo sa ovim povećanjem minimalne zarade, povećanjem plata i penzija, 2022. imati prosečnu platu u Srbiji od 670 evra minimum“, naglasio je Mali i dodao da se ide ka cilju koji je zacrtan planom „Srbija 2025“, da prosečna zarada do kraja 2025. bude 900 evra.

Osim što, kaže, idemo sa povećanjem minimalne zarade, idemo i sa rasterećenjem opterećenja na zarade.

„Povećaćemo neoporezivi deo zarada na 19.300 dinara, umesto dosadašnjih 18.300 dinara“, rekao je Mali. Osim te olakšice, Ministarstvo finansija predložilo je da se doprinosi za PIO smanje za 0,5 odsto.

Izvor: b92