Прекомерна телесна тежина или претилост код деце данас је велики проблем. Родитељи не придају велику важност правилној прехрани своје деце док се не појаве последице. Нажалост, ова последица није ограничена само на прекомерну тежину, што нарушава складан физички изглед. Естетски критеријуми су само је један од разлога за реаговање, али постоји нешто пуно важније – здравље.

Foto: Pixabay

Медицинска пракса, као и бројна истраживања, показују да се велик број претиле деце суочава с озбиљним здравственим проблемима. Неки од њих су поремећаји метаболизма, раста, спавања, полног развоја, дијабетеса, тескобе, депресије.

Истовременоно, претила деца имају већу тенденцију болестима срца, јетре, рака и можданог удара.

Кашице, мешавина мешаног воћа или поврћа, зобене пахуљице за бебе, месо, супе, воћни компоти и сокови први су чврсти оброци беба. Такође, је важно да оброци буду увек свежи, у одређено време и ограничени. Родитељи чине велику грешку када терају своју бебу да једе цели оброк или када га интензивно хране оним што највише једе.

Здрава прехрана кључни је услов за правилан раст и развој деце и зато је битно да дете једе из сваке скупине хране оно што је најпотребније: Јаја, млеко и млечни производи ,пилеће месо, риба, житарице, воће и поврће

Будући да различита храна има различите мешавине храњивих састојака, неопходна је разноликост.

Реците „стоп” слаткишима и грицкалицама

Чињеница је да деца воле слаткише и грицкалице, као и то да често претерују. Решење је свести их на минимум. Такође, постоји могућност проналаска замене за њих у облику воћа и интегралних производа. Родитељи овде морају да играју кључну улогу. Не само да морају бити строги, већ и делом морају дати добар пример детету.

Извор: zelenaucionica.com