Послодавци који намеравају да користе помоћ државе од априла (половину нето минималца за сваког запосленог) морају да се електронски пријаве у Пореској управи најкасније до 25. марта и изаберу пословну банку преко које ће им бити уплаћен новац. Без тога, како је раније најављено из Министарства финансија, њихови запослени неће имати право на помоћ.

radnik

Foto: Pixabay

Наведена изјава мора да се даје сваког месеца, пред почетак очекиване исплате, а од те обавезе изузети су само предузетници пољопривредници који су се определили за исплату личне зараде.

Послодавци који имају више отворених рачуна код пословних банка, имају рок до сутра да се, путем електронског сервиса Пореске управе, изјасне у којој банци желе да отворе посебан ковид-рачун.

Пореска управа, преко Управе за трезор, доставља Народној банци Србије (НБС) податке о послодавцу у електронском облику, на основу којих одабрана банка отвара Цовид рачун.

„Банка је дужна да отвори тај рачун у року који утврди НБС, а најкасније до 31. марта ове године. Отварањем ЦОВИД рачуна не стиче се аутоматски право на директна давања“, кажу у Пореској управи Србије.

Важно је да послодавац одобрену новчану помоћ преусмери искључиво на текуће рачуне својих запослених.

У Министарству финансија истичу да послодавац има обавезу да обрачуна и плати порезе и доприносе.

„Добијена средства не могу да се користе за друге сврхе. Иначе, чињеница да држава уплаћује одређена средства за зараде запослених, не значи и да се на било који начин меша у то колика ће бити висина зараде и накнаде зараде“, објашњавају у Министарству финансија.

 

Извор: novaekonomija.rs