Većina stanovnika Srbije koji ovih dana kreću na odmor putuje u najveća žarišta korone – Grčku i Crnu Goru. Ove dve zemlje na evropskoj listi trenutno su i zvanično rekorderi po učestalosti infekcije: Grčka sa prosečno 1.201 novozaraženim na 100.000 stanovnika u prethodnih sedam dana, a Crna Gora sa 1.001.

Foto: Pixabay

Sa takvim epidemiološkim pokazateljima na ovim destinacijama, velika je verovatnoća da se mnogi sa letovanja vraćaju zaraženi. Činjenica na koju ukazuju epidemiolozi – da mnogi uopšte nemaju simptome ili su kliničke slike blage, pa ne miruju, dodatno doprinosi širenju infekcije, a već na dnevnom nivou imamo parametre za koje se mislilo da se neće ponoviti.

Dvocifreni brojevi preminulih, koji su iznenađenje samo za laike, očekivani su u situaciji kada imamo oko 5.000-6.000 potvrđenih slučajeva infekcije za dan. Čim se omikron, koji je kod nas dominantan još od aprila, sa mlađih spustio na starije već narušenog zdravlja, povećao se i broj fatalnih ishoda. Među gotovo 700 hospitalizovanih, većina su stariji građani koji su u kovid centre transportovani iz drugih bolnica, gde su lečeni od drugih bolesti ili operisani.

Virus je svuda i u svim starosnim grupama – od tek rođenih beba, koje se zbog potencijalnog rizika leče bolnički, do najstarijih. U mnogim sredinama ponovo „padaju“ dnevni rekordi.

U Srbiji je u poslednja 24 sata potvrđeno 7.265 novih slučajeva zaraze virusom korona i to na osnovu 18.839 testiranih uzoraka. Pozitivno je gotovo 40 odsto testiranih! Na bolničkom lečenju su 683 pacijenta, od kojih su 34 na respiratoru. Od posledica kovida preminulo je deset obolelih.

Izvor: Novosti