Branko Ćopić je bio srpski i jugoslovenski književnik. Pisao je pripovetke, romane, ratne pesme i priče, te priče za decu. Bio je učesnik Narodno-oslobodilačke borbe, te urednik književnih časopisa i časopisa za decu. Počeo je da piše još u osnovnoj školi, a danas se smatra jednim od najznačajnijih književnika 20. veka na ovim prostorima.

Foto: tacno.net

Rođen je 1. januara 1915. godine u Hašanima kod Bosanske Krupe. Umro je 26. marta 1984. godine u Beogradu. Bio je oženjen Bogdankom Cicom Ćopić. Živeo je i radio u Beogradu.

Obeležen kao „nepodoban“ Branko Ćopić je i dalje često pozivan na saslušanja u policiji. Razočaran takvim tretmanom i smerom u kome je išla njegova voljena zemlja pao je u depresiju. 26. marta 1984. godine izvršio je samoubistvo skočivši sa Brankovog mosta u Beogradu. U oproštajnom pismu naveo je da svu svoju imovinu nakon smrti supruge Bogdanke poklanja Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.

Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

Branko Ćopić je nosilac Partizanske spomenice 1941., Ordena bratstva i jedinstva 1. reda, Ordena zasluga za narod 1. reda, Ordena Jugoslovenske zastave sa lentom i mnogih drugih.

Njegova bogata biblioteka prenesena je u zgradu SANU, u sobu koja je danas legat Branka Ćopića. Tu se, osim knjiga nalazi i nekoliko Ćopićevih portreta, slike Peđe Milosavljaviće, Lazara Vujaklije, Safeta Zeca i drugih.

Na inicijativu njegove supruge Bogdane Zadužbina Branka Ćopića od 1898. godine svake godine savremenim srpskim piscima i pesnicima dodeljuje nagradu „Branko Ćopić“ za poeziju i prozu.

Mnoge ulice, škole i biblioteke danas nose ime velikog srpskog i jugoslovenskog književnika.

Izvor: biografija.rs