Грађани ће анонимно моћи да пријављују локације дивљих депонија у Србији путем апликације под назовом Уклони дивљу депонију, пренела је агенција Бета. Подаци који буду достављени преко апликације биће јавно доступни на мапи Агенције за заштиту животне средине (СЕПА), па ће грађани моћи да прате да ли су надлежне службе уклониле пријављену депонију.

Ilustracija/Pixabay

Апликацују су покренули Агенција за заштиту животне средине и Програм Уједињених нација за развој (УНДП), а у сарадњи са Министарством животне средине, саопштио је УНДП. Биће познат и укупан број дивљих депонија које су пријављене у целој Србији.

„Преко ове апликације ће сви грађани моћи лако и анонимно да дају свој допринос евидентирању локација дивљих депонија у Србији“, наводи се у саопштењу.

Према подацима Агенције за заштиту животне средине, на територији Србије постоји преко 2.200 дивљих депонија, али се процењује да тај број може бити далеко већи.
ГРАЂАНИ УБУДУЋЕ МОБИЛНОМ АПЛИКАЦИЈОМ МОГУ ДА ПРИЈАВЕ ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ

„Осим што кваре изглед околине, дивље депоније утичу и на загађивање ваздуха, вода и земљишта и самим тим угрожавају здравље људи. На њима понекад долази и до пожара, чему доприносе и емисије гасова са ефектом стаклене баште као и других загађујућих материја са ових депонија“, навео је УНДП.

Према њховим речима дивље депоније представљају највећи ризик по животну средину и здравље људи када се налазе у близини насеља, или обале неке реке, потока, језера или акумулације.

„Како би пријавили дивљу депонију коју уоче у својој околини корисници треба да је фотографишу путем апликације и уз кратак опис пошаљу пријаву, која ће бити регистрована у бази Агенције за заштиту животне средине“, истиче се у саопштењу.

Нова апликација биће доступна на онлајн продавници Гоогле Плаy сторе.

Извор: novaekonomija.rs