Од 2022. године знатно већи број предузетника ће морати да набави фискалне касе и да сав свој промет евидентира, а међу њима су и они који су до сада пословали као паушалци. Новом уредбом, како за еКапију објашњава Александар Васић, члан УО Удружења пореских саветника Србије, сужен је круг оних који се ослобађају обавезе да поседују фискалну касу.

Pixabay

– Највећи број ових предузетника, на које се обавеза односи, а раније нису имали ту обавезу, су из области услужних делатности као нпр. фризери, козметичари. Осим ових предузетника, нове обавезе су уведене и спортским објектима и коцкарницама. Занимљиво је да ће се ова обавеза односити и на музеје и галерије. Значајно је и да ће се од наредне године и трговина преко интернета морати евидентирати преко фискалних каса – каже Васић.

Таксисти и адвокати и даље нису у обавези да набаве фисклане уређаје.

Васић истиче и да је неспорно да је садашњи систем фискализације прилично застарео и да су од његовог увођења значајно напредовала технолошка решења. Нови, онлине систем требало би да обезбеди да се подаци о издатим фискалним рачунима у реалном времену достављају пореској управи, па ће обвезници и пореска управа бити у потпуности повезани.

– Управо тај нови, онлине систем ће за пореске обвезнике имати значајне позитивне ефекте. У прошлост одлазе евиденције које су у досадашњем систему они имали обавезу да воде, па ће самим тим и трошкови пореских обвезника бити смањени – објашњава Васић.

Неће више бити обавезе штампања дуплих, тзв. контролих трака и њиховог чувања, јер се контрола више неће вршити увидом у те копије фискланих рачуна, већ ће пореска управа поседовати електоронске податке о сваком издатом рачуну

– Суштина иновираног модела фискализације па и увођење обавеза за многе делатности је повећање пореске дисциплине и смањење промета који остаје вам легалних токова. Ти захтеви и очекивања су оправдани, али је питање да ли се то може постићи овим путем, тј увођењем обавезе малим предузетницима или постоје други ефикаснији начини. Кључно питање је да ли се „црни“ промет одвија код фризера, у галеријама и музејима, којима се сада уводи обавеза фискализације – наводи.

Трошкови преласка на нови систем фискализације

Због промене система фискализације и прелазак на онлине режим, до краја ове године сви обвезници морају набавити нове уређаје, што је додатно финансијско оптерећење.

– Сигурно је да се овим додатно финансијски оптерећују делатности који су већ значајно осиромашене због пандемије, а пре свега мали предузетници. Набавка фискалних уређаја за њих није мали издатак. У току јавне расправе о новом Закону од стране Министарства финансија је послата порука да ће држава обезбедити значајна средства за субвенционисање набаке нових фискланих уређаја, па малим предузетницима остаје да се надају у помоћ државе – додаје наш саговорник.

Нови Закон о фискализацији ће бити у примени од 1. јануара 2022. године.

Извор: екапија