На данашњи дан, 28- маја 1834. године српски језик је уведен као службени у преписци са турским властима, која је дотад вођена искључиво на турском.

Foto: Vikipedija

Турски језик је био веома распрострањен на овим просторима, а комуникација између српских и турских владара чак 30 година након ослобођења Србије одвијала се искључиво на турском језику све до 28. маја 1834. године. Тог дана је књаз Милош Обреновић вратио једно писмо турског везира уз поруку:

„Ево вам шаљем писмо натраг и препоручујем да га отворите и на српски преведете, па ми га онда ‘вамо пошаљите.“

Од тада се преписка са турским властима водила искључиво на српском језику. Овај догађај десио се за време Вука Караџића, који је 16 година раније објавио прво издање „Српског речника“ и направио реформу језика који данас користимо.

Увођење српског језика значило је огромну дипломатску победу и корак ка ослобађању од турског ропства, које је делимично укинуто 1878. године на Берлинском конгресу. Србија је тада добила независност, да би потпуно ослобађање уследило почетком 20. века, током Балканских ратова, кад су Турци протерани са Косова и Метохије и из Македоније.

Упркос томе, утицај турског је, и те како, оставио трага у српском језику што бројни турцизми у свакодневној употреби и дан-данас показују.

Аутор: РТВ Бисер