У Галерији савремене уметности Народног музеја Пожаревац 27. маја 2021. године постављена је изложба икона и цртежа под називом ИСТУПЉЕЊЕ Миње и Марије Пољак.

Foto: Pixabay

Марина Радосављевић, виши кустос, историчар уметности о  уметничком стваралаштву ауторки казала је:

Фото: ГСУ

“Миња Пољак сједињујући традиционално и модерно на светој слици – икони, чине да иконопис не само траје него и напредује.Оваква иновативна ликовна решења не утичу негативно на православност богословске поруке коју те иконе преносе. Напротив, чине је савременом и аутентичном јер се литургијско-евхаристијски живот, суштински елемент православне духовности, пренесен на слику, у потпуности поштује и чува.Миња се поиграва палетом где употребљава савремене пигменте, светлошћу, приказом нинбуса, натписа и композиционим решењима и на тај начин икону настоји да приближи савременом човеку. Марија ствара цртеже у различитим техникама приказујући унутарња осећања кроз слику разноврсних положаја људске фигуре најчешће унутар кружне форме где препознајемо тугу, гнев, срећу, задовољство, потиштеност, досаду…  Овај интимистички поглед на човека полазна је тачка за даља испитивања граница интересовања и ликовних интерпретација ове младе уметнице.Цртежи су рађени комбинованим техникама на папиру: графитна оловка, бојице, акварел, темпера, суви и масни пастел, колаж од тканине…“

Миња Пољак, један од аутора изложбе о свом раду казала је: „Изложба „Иступљење“, названа је појмом који означава стање у којем човек губи свест о свом личном ја и стапа се са Апсолутним. Изложбену поставку чини серија икона насталих у протеклих годину дана. Циљ ове уметности је иновативни приказ иконографских сцена и истраживање принципа њихове интерпретације без губитка својих оригиналних вредности. Икона, као уметничко дело, може и треба да еволуира, мења се, затим занима и постаје ближа перцепцији савременог човека, са тенденцијом задржања религиозности у свакој новој манифестацији. У потрази за новим изражајним средствима акценат је најпре у сложеним значењским, уз додатак испреплетених цитата, а тек последично визуелним пољем сакралним темама. У фокусу мог рада је приказ преображаја који се очитује у ликовном изразу простора, одежди, нимбуса…“

Изложба је отворена до 9. јуна. Улаз у ГСУ је слободан уз коришћење свих превентивних мера заштите против вируса SARS-CoV-2.

 

Извор: ГСУ