Ilon Mask, Stiven Spilberg i Nikolas Kejdž su među onima koji sakupljaju „kamenje“ koje košta milione, piše Gardijan.

Pixabay

To kamenje zaista nije sa ovog sveta, a takve su mu uglavnom i cene.

Za one koji na Zemlji imaju sve što požele, dođe doba kada hoće i nešto izvan nje. Meteoriti privlače interesovanje poznatih kolekcionara koji su cenu „svemirksog kamenja“, nakon što je letelo kroz svemir stotinama ili čak hiljadama godina pre nego što će pasti na ovu planetu, udesetostručili u protekloj deceniji, piše Gardijan.

Naredne nedelje će se na aukciji u Kristiju „pod čekićem“ više od 70 meteorita tokom prodajne aukcije od koje se očekuje da donese milione funti.

Aukcija Deep Impact uključuje i meteorite koji sadrže dragulje kao i druge koji su tokom ulaska u atmosferu brzinom od 160.000 milja na čas porpimili izgled umetničkih dela.

Očekuje će se da će deo meteorita za koji je naučno dokazano da je pao sa Meseca prodati za između 180 i 250 hiljada funti. Hemoijski sastav nekih drugih se poredi sa onim što se zna o atmosferi na Marsu čime se pomoću nalaza Nase tvrdi da potiču sa te planete.

Poslednjih godina, neki veliki meteoriti prodati su za milione.

Džejms Hislop, Kristijev radnik zadužen da nadgleda onlajn aukciju, kaže da su meteoriti doživeli skok popularnosti jer su ljudima interesantni i izuzetno retki. Tako je težina svih poznatih meteorita manja od svetske godišnje proizvodnje zlata, pa se neki prodaju desetostruko skuplje od vrednosti svoje težine u zlatu.

Izvor: b92