Robert Bobi Fišer rođen je 9. marta u Čikagu. Fišer je do kraja života tvrdio da je svetski šampion pošto nikada nije poražen.

Foto: Vikipedija

Fišer je naučio da igra šah u šestoj godini iz uputstva koje je kupila njegova sestra, a prvu knjigu o šahu video je mesec dana kasnije. Narednih godinu dana sam je igrao šah, a zatim se priključio Bruklinskom šah klubu..

Tutori u prvim godinama bili su mu novinar Hermann Helms, velemajstori Arnold Denker i Džon Kolins.

Išao je u srednnju školu zajedno sa Barbarom Strejsend, a izbačen je 1959. Mnogi učitelji ga pamte kao problematičnog, ali je ipak kasnije nagrađen zlatnom školskom medaljom za dostignuća u šahu.

Bobi 1956. godine postaje najmlađi juniorski šampion SAD ikada. Godinu dana kasnije brani titulu, a 1958. osvaja naslov najmlađeg seniorskog šampiona SAD. Oba rekorda su i danas na snazi

Sa 15. godina postaje najmlađi internacionalni majstora svih vremena, a sa 16 najmlađi velemajstor ikada.

Često je igrao u bivšoj Jugoslavijiviji, a sa 16 godina nastupao je turnirima u Bledu, Zagrebu i Beogradu.

1960. godine prvi put igra protiv Spaskog i gubi 15-13,5.

Učestvovao je na osam prvenstava SAD i osvojio svih osam

1962. godine se delimično povlači zbog privatnih problema, ali vraće se 1969. kada počinje pohod na svetski vrh

U Beogradu 1970. igra u meču SSSR – Ostatak sveta. U tom periodu igrao je i u Herceg-Novom.

Godnu dana kasnije učestvuje na turniru kandidata i pobedom nad Petrosijanom stiče pravo da se bori za titulu prvaka sveta.

Rođeni Amerikanac postao je poznat kada je 1972. godine u meču za svetskog prvaka savladao Borisa Spaskog i tako prekinuo višedecenijsku dominaciju sovjetskih šahista. Ujedno, Fišer je jedini Amerikanac sa titulom prvaka sveta u šahu.

Meč sa Spaskim, nazvan „šahovskim duelom veka“, bio je mnogo više od igre za titulu. Bio je sukob istoka i zapada, socijalizma i kapitalizma.

Neočekivano, Fišer se posle osvajanja titule povukao i nije odigrao meč 20 godina, a 1975. godine odbio je da brani titulu protiv Anatolija Karpova, jer svetska šahovska organizacije FIDE nije prihvatila njegovih 64 uslova.

Revanš istorijskog meča dva velika rivala održao se 1992. godine u Beogradu i na Svetom Stefanu, čime je američki šahista prekršio sankcije Ujedinjenih nacija prema tadašnjoj SR Jugoslaviji.

Takođe, Fišer je upamćen i po antisemitskim izjavama kao i podršci terorističkom napadu 11. septembra 2001. u Njujorku kada su srušene kule Svetskog trgovinskog centra, kada je život izgubilo više od 3.000 ljudi.

Zbog neslaganja sa politikom SAD i žestokih kritika na njegov račun morao je da napusti zemlju i od tada je živeo u Japanu i Islandu. Dobio je islandsko državljanstvo 2005. godine kako bi izbegao deportaciju.

Iako je bolovao je paranoje, opsesivnog ponašanja i povremenih besnih ispada, niko nikada nije dovodio u sumnju njegov šahovski genij, a sa osvojenih 20 uzastopnih turnira još uvek ima najdužu seriju pobeda ikada.

Kontroverzni bivši šampion sveta u šahu Bobi Fišer preminuo je posle teške bolesti na Islandu u 64. godini.