U Atrijumu Centra za kulturu Požarevac otvorena je izložba Srbija Bonsai udruženja, koja je okupila ljubitelje bonsai umetnosti, prirode i hortikulture. Posetioci su imali priliku da vide pažljivo oblikovana minijaturna stabla različitih vrsta i stilova, nastajala godinama kroz strpljiv rad i negu, ali i da razgovaraju sa uzgajivačima o tehnikama oblikovanja i održavanja bonsaija.

Milorad Janošević iz Srbija Bonsai udruženja objasnio je da bonsai nije posebna vrsta drveta, već način uzgoja i oblikovanja biljaka.

Kako je istakao, gotovo svako drvo može postati bonsai ukoliko se pravilno orezuje i usmerava njegov rast, dok su za razvoj kvalitetnog primerka potrebni vreme, znanje i velika posvećenost. Dodao je i da većina bonsaija bolje uspeva na otvorenom prostoru nego u zatvorenim uslovima.



O razvoju bonsai kulture i radu udruženja govorio je i Miodrag Bošković, koji je istakao da je cilj udruženja da kroz izložbe, radionice i školu bonsaija prenese znanje novim generacijama ljubitelja ove umetnosti.


Prema njegovim rečima, želja članova je da bonsai umetnost približe široj publici i da ovakve manifestacije postanu tradicionalni deo kulturnog života Požarevca.

Član udruženja Zoran Krstić naglasio je da bonsai zahteva stalno učenje i poseban pristup svakoj biljci.

Kako je rekao, cilj uzgajivača nije samo uzgoj ili prodaja biljaka, već očuvanje i pravilno razvijanje bonsaija kako bi oni trajali godinama i nastavili da se razvijaju.
