Inkluzija u fokusu: Zapošljavanje i jednake šanse za Rome

Vlcsnap 2024 12 09 22h32m03s165

Prema poslednjim statističkim podacima Nacionalne službe zapošljavanja, na području Braničevskog okruga broj nezaposlenih lica je nešto preko 5.000, rekla je Sonja Mirić, direktorka Nacionalne službe za zapošljavanje filijala Požarevac.

U Požarevcu na radno mesto čeka oko 1.500 lica, a u Gradskoj opštini Kostolac 980.

Nacionalna služba za zapošljavanje, Filijala Požarevac – kao deo svojih redovnih aktivnosti, evidentira
i pruža pomoć pri zapošljavanju izbeglih, IRL i povratnika po Sporazumu o readmisiji.

Na evidenciji filijale Nacionalne službe za zapošljavanje za Braničesvski okrug trenutno se nalazi 863 lica romske nacionalnosti. Od tog broja u Požarevcu je 56, a u Gradskoj opštini Kostolac 718.

Tačan broj osoba romske nacionalnosti koji su bez posla nemoguće je utvrditi, jer se mnogi ne izjašnjavaju o svojoj nacionalnoj pripadnosti prilikom prijave na evidenciju nezaposlenih, što otežava preciznu statističku analizu.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje kažu da se programi za pomoć Romima da dođu do posla sprovode redovno, a organizuju se i dodatne edukacije.

Podeli sa prijateljima