Dan policije obeležen svečanim prijemom u Gradskom zdanju

DAN MUPA 04

U Gradskom zdanju u Požarevcu upriličen je svečani prijem povodom Dana Ministarstva unutrašnjih poslova, slave Ministarstva i Dana policije.

DAN MUPA 03

Načelnik Policijske uprave Požarevac, potpukovnik Darko Pajkić, podsetio je da se Dan policije tradicionalno obeležava na verski praznik Sveta Trojica, u znak sećanja na događaj kod Čukur česme koji se zbio u Beogradu od 15. do 17. juna 1862. godine. Tada je srpska žandarmerija, preteča današnje policije, odigrala ključnu ulogu u sukobu sa višestruko brojnijom turskom vojskom, čime je doprinela očuvanju Beograda i Srbije.

Kako je istakao Pajkić, ovaj istorijski trenutak bio je uvod u niz događaja koji su doveli do konačnog oslobođenja Srbije od turske vlasti.

„Dugo je ovaj događaj ostao u senci, zabeležen tek u ponekim istorijskim knjigama, bez adekvatnog priznanja. Ministarstvo unutrašnjih poslova je odlučilo da ispravi tu nepravdu i upravo taj dan proglasi Danom ministarstva, slavom Ministarstva i Danom policije, time odajući počast ljudima koji su postavili temelje današnje policije“, rekao je Pajkić.

On je podsetio da od osnivanja prvog Ministarstva unutrašnjih poslova 1811. godine, pa do formiranja Žandarmerije 1860. godine, srpska policija prolazi kroz stalne promene, unapređenja i modernizaciju.

DAN MUPA 02

„Uloga policajca nije samo posao – to je misija i temelj našeg društva i države. Posebno želim da to imaju na umu nove kolege koje su danas položile svečanu zakletvu“, naglasio je Pajkić.

Istakao je i da podaci iz oblasti kriminaliteta, javnog reda, saobraćajne bezbednosti i drugih policijskih zadataka pokazuju trend smanjenja društveno neprihvatljivih pojava.

Gradonačelnik Požarevca Saša Pavlović rekao je da građani sve više prepoznaju policiju kao partnera i dobrog komšiju, spremnog da pomogne u svakom trenutku.

DAN MUPA 01

„Kroz različite akcije i radionice, policija stupa u kontakt sa najmlađima, oslobađa ih straha od uniforme i često podstiče želju da i sami jednog dana obuku tu uniformu. Taj pristup, uz profesionalnost i obučenost, nešto je na šta bi naši preci sa Čukur česme danas sigurno bili ponosni“, rekao je Pavlović.

Podeli sa prijateljima