U Galeriji Obojene svetlosti Centra za kulturu Požarevac otvorena je prolećna izložba“ Udruženja likovnih stvaralaca „Milena Pavlović Barili“ Požarevac.
Izložbu je otvorila Violeta Marković, predsednica Udruženja likovnih stvaralaca „Milena Pavlović Barili“ Požarevac, sledećim rečima:
„Prolećna izložba“ je tradicionalna izložba Udruženja likovnih stvaralaca „Milena Pavlović Barili“. Ove godine otvaranje izložbe je 24. maja, na Dan slovenske pismenosti i kulture. Ovaj dan ustanovljen je u čast solunske braće Ćirila i Metodija, tvoraca prvog slovenskog pisma – glagoljice. Dan sećanja na misionarstvo i vizionarstvo braće, koja su ostala upamćena kao „slovenski apostoli“ iz vremena jedinstvene hrišćanske crkve, obeležava se i u drugim slovenskim zemljama.
Kada je 862. godine, velikomoravski knez Rastislav tražio od vizantijskog cara Mihaila učitelje koji će da propovedaju hrišćanstvo na narodnom jeziku, odabrani su Ćirilo i Metodije. Znali su slovenski jezik, pa su sastavili pismo i preveli jevanđelja. Sa tim prevodima krenuli su u moravsko-panonsku misiju. Širili su pismenost i hrišćanstvo među slovenskim narodima, prevodili i druge bogoslužbene knjige i služili liturgiju na slovenskom jeziku, takođe su rukopolagali i domaće sveštenike.
Simbol su slovenske pismenosti i slovenskog prosvetiteljstva. Prevodom liturgijskih i biblijskih knjiga, Ćirilo i Metodije postavili su temelje slovenske pismenosti. Bilo je to i prvo političko osvešćivanje Slovena u istoriji. Posle smrti solunske braće, njihovi učenici, Kliment i Naum, nastavili su njihov prosvetiteljski rad.
Osim kod nas, Dan Ćirila i Metodija proslavlja se i u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rusiji, Ukrajini i Severnoj Makedoniji.
Upravo na današnji dan izuzetno je važno podsetiti na značaj negovanja srpskog jezika i ćirilice, u čemu bi svako od nas mogao dati svoj doprinos. Narodna skupština Republike Srbije je 2021. godine usvojila Zakon o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličnog pisma.
Na „Prolećnoj izložbi“ ULIS-a „Milena Pavlović Barili“ učestvuje 32 umetnika, a izloženo je 43 rada. Kao što je to uobičajeno na kolektivnim izložbama Udruženja, zastupljeni su radovi u različitim tehnikama, sa raznovrsnim temama i ličnim poetikama. Od fantastike, preko mrtvih priroda, pejzaža, do nadrealnih kompozicija. Neki od umetnika izložili su svoje radove na temu slovenske pismenosti i kulture. Tako da su zastupljeni i kaligrafski radovi, ikone, slike sa biblijskim temama, kao i portreti istorijskih ličnosti.
Ova izložba predstavlja skroman doprinos članova Udruženja likovnih stvaralaca „Milena Pavlović Barili“ obogaćivanju kulturne sredine kojoj pripadaju i u kojoj dugi niz godina stvaraju, kao i obeležavanju Dana slovenske pismenosti i kulture.