Prema poslednjim podacima Narodna benke Srbije, dinarska štednja građana je nastavila da raste i u drugoj polovini prethodne godine i premašila 93 milijarde dinara , a i dalje je isplativija od devizne.

Foto: Pixabay
Prema saopštenju NBS, ukupna štednja stanovništva nastavila je da raste uprkos nastavljenim globalnim rizicima, zahvaljujući očuvanju finansijske stabilnosti i relativne stabilnosti kursa dinara prema evru. A mogu se čuti i komentari da se porast kamatnih stopa makar štedišama isplatio. Analiza NBS pokazuje da je isplativije da se novac čuva u dinarima, umesto devizama.
– Nakon privremene promene u valutnoj strukturi štednje u korist devizne štednje usled neizvesnosti izazvane sukobom u Ukrajini zabeležene u prvoj polovini godine, dinarska štednja od juna 2022. raste iz meseca u mesec, što je pokazatelj očuvanog poverenja u domaću valutu i domaći finansijski sistem – kažu u Narodnoj banci.
Njihova redovna polugodišnja analiza isplativosti štednje za period od decembra 2012. do decembra 2022. godine, još je jednom potvrdila da je isplativije štedeti u dinarima nego u evrima, kako u kratkom, tako i u dugom roku.
– Takvom rezultatu su pogodovali ostvarena i sačuvana makroekonomska stabilnost duži niz godina, odmerene i blagovremeno donete odgovarajuće mere monetarne i fiskalne politike, relativno više kamatne stope na dinarsku štednju nego na štednju u evrima, kao i neoporezivanje dinarske štednje. Na kamatu po osnovu devizne štednje plaća se porez u iznosu od 15 odsto.
Za poslednju deceniju tako dinarska štednja je povećana više od pet puta i krajem 2022. godine i iznosila je 96,3 milijarde dinara. Kako objašnjavaju, urkos nepovoljnom uticaju različitih globalnih kriza u poslednjih nekoliko godina, uključujući i krizu izazvanu pandemijom virusa korona, dinarska štednja beleži rast, uz povećanje učešća dugoročnih depozita.